Ha ez a gyöngyszem mesélni tudna….
tudna mesélni rabszolgából szabaddá lett emberről, a királyi udvarok fényűző pompáiról, a száműzött élet hányattatásairól, egy ősi nemesi család mindennapjairól, majd a világ egyik legjobban elismert színésznőjének hálószobájának titkairól.
Többszáz éves történelmében királyok jöttek-mentek, dinasztiák születtek, majd hulltak porba, a világ óriásit változott, de gyöngy maradt…
A legenda szerint a La Peregrinát egy afrikai rabszolga találta a mai Panama környékén, egyes forrásokban úgy szerepel, hogy 1513-ban.
A gyöngyszem a helyi kormányzóhoz került, aki egyből tudta mekkora értékre bukkant, és a megtalálóját felmentette a rabszolgasorból – onnantól kezdve szabad ember volt.
A kormányzó – Don Pedro de Temez – pedig elküldte azt királyának, II. Fülöp spanyol királynak, aki Tudor Máriának ajándékozta azt nászajándékként 1554-ben. Mária számos róla készült portrén viseli a La Peregrinát.
1558-as halálát követően a gyöngy visszakerült a spanyol udvarba, ahol koronázási ékszer lett a következő röpke 250 évben.
Amikor Diego Velazquez Ausztriai Marianna és Bourbon Izabella spanyol királynők portréit megfestette, magától értetődő volt, hogy a La Peregrinát viselniük kell.
1813-ban Bonaparte József a lemondását követően néhány koronaékszert – köztük a gyöngyszemet is – magához vette, majd egyik utódja – Lajos Napóleon herceg – eladta Abercorn márkijának, James Hamiltonnak. A márki a feleségét lepte meg ezzel az értékes és már akkor is híres ékszerrel.
Feljegyeztek egy történetet egy Buckingham-palotai bálról, ahol az akkor még átfúratlan gyöngyszem kiesett a márkiné nyakékéből, és azt egy másik hölgy ruhájának redőiben látta meg újra.
1913-ban megtisztították, polírozták és megmérték: 203,84 granumot (10,2 gramm) nyomott a 35 mm-es gyöngyszem.
A Hamilton család 1969-ig tudhatta magáénak a La Peregrinát, ekkor árverésre bocsátották a Sothebynél.
37 000 USD-ért kelt el, Richard Burton ajándékozta feleségének – Elizabeth Taylornak – ifjú házasként Valentin napi meglepetésként.
Ezt követően a Cartier ötvöscéget kérték fel, hogy készítsenek a La Peregrinához méltó ékszert.
Mennyit érhet a gyöngy? Ezt csak nagyon kevesen tudják meghatározni, igazából a történelme miatt eszmei értéke óriási. Ha abból indulunk ki, hogy 1969-ben 1 uncia arany 35 USD-be került, akkor azt kapjuk, hogy Richard Burton 1 057 uncia aranyat kaphatott volna ezért az összegért. A jelenlegi 1 300 körüli aranyárfolyamnál 1 057 uncia értéke 1 374 100 mai dollár.